IP54.196.106.106

Podsumowanie 2020

OSP ROGOŹNO - ROK 2020
PODSUMOWANIE
W dniach od 1 stycznia do 31 grudnia, jednostka OSP Rogoźno brała udział w 234 akcjach ratowniczo-gaśniczych,
odnotowując 296 wyjazdów wozów bojowych. W wszystkich działaniach brało udział 25 strażaków podziału bojowego.
Powyższa statystyka obejmuje:
Pożary - 52 zdarzenia
Miejscowe zagrożenia - 168 zdarzeń, w tym:
Wypadki drogowe - 9
Kolizje drogowe - 3
Skutki silnych wiatrów - 23
Owady błonkoskrzydłe - 21
Pomoc ZRM - 12
Pompowanie wody - 7
Dostarczenie żywności - 34
Inne - 59
Odnotowano 7 wyjazdów poza teren gminy Rogoźno : Oborniki 2, Tłukawy 2, Ryczywół 1, Budzyń 1, Lipa 1, przy czym dwukrotnie (Budzyń i Lipa) wozy zostały zawrócone z trasy.
W związku z wypadkami i kolizjami drogowymi najwięcej zdarzeń odnotowano na Drodze Wojewódzkiej nr 241 - 6 wyjazdów oraz na Drodze Krajowej nr 11 - 4 wyjazdy.
W przypadku pożarów najwięcej zdarzeń dotyczyło:
Pożary budynków mieszkalnych - 19 ( w tym 10 razy pożar sadzy w kominie)
Pożary nieużytków rolnych, upraw i lasów - 11
Pożary w Zakładach Pracy - 5
Pożary budynków gospodarczych - 2
Pożary środków transportu - 2
Pozostałe - 13
Statystyka osobowa(pierwsza dziesiątka) udziału w zdarzeniach.
1. Michał Przybysz - 137 wyjazdów
2. Łukasz Gracz - 131 wyjazdów
3. Sebastian Rabsch - 107 wyjazdów
4. Przemysław Grabarczyk - 106 wyjazdów
5. Michał Grabarczyk - 98 wyjazdów
6. Tomasz Ruciński - 85 wyjazdów
7. Bartłomiej Ratajczak - 81 wyjazdów
8. Maciej Urban - 74 wyjazdy
9. Monika Jaśkowiak-Gracz - 72 wyjazdy
10. Kacper Betka - 58 wyjazdów
W związku z trwającą od marca pandemią COVID 19 jednostka OSP Rogoźno została doposażona w specjalne środki ochrony indywidualnej oraz środki do dezynfekcji przez Gminę Rogoźno. Dodatkowo ponad 100 maseczek ochronnych uszyła p. Mieczysława Michalska.,10 przyłbic ochronnych otrzymaliśmy od grupy,, Rogoźno Zarażamy Dobrem", 20 maseczek STRAŻ wielokrotnego użytku zakupił p. Mariusz Kasprzak oraz 20 szt maseczek otrzymaliśmy z KP PSP w Obornikach.
W ramach zwalczania Pandemii strażacy z Rogoźna rozwozili żywność zakupioną przez GOPS w Rogoźnie do 98 osób przebywających w kwarantannie domowej, a także pilnowali reżimu sanitarnego podczas wydawania żywności przez GOPS w Rogoźnie.
Ponadto dwie akcje ratowniczo - gaśnicze miały bezpośredni związek z COVID 19 ( jedna osoba z wynikiem dodatnim, druga osoba kwarantanna).
W związku z trwającą pandemią nieodpłatną dezynfekcję wozów bojowych wykonał p. Adrian Krupczyński.
W roku 2020 jednostka OSP Rogoźno pozyskała następujący sprzęt ratowniczo-gaśniczy:
Defibrylator AED PHILIPS
Detektor wielogazowy MSA Auer
Radiostacja nasobna Motorola DP 4600e - 7szt
Prądownica wodno - pianowa Rosenbauer RB 101 - 2 szt.
Hełmy bojowe Rosenbauer Heros Titan - 10 szt.
Buty bojowe Rosenbauer Twister - 7 par
Kamizelki asekuracyjne - 4 szt.
Bluzka termoaktywna Brubeck - 28 szt.
Na powyższe zakupy środki finansowe jednostka pozyskała z Gminy Rogoźno (dotacja roczna), Nadleśnictwa Durowo, IKANO INDUSTRY, od p. Mariusza Kasprzaka oraz z dotacji KG PSP, a także wykorzystała środki własne.
W bieżącej działalności jednostki pomagali: p. Tomasz Gajewski, p. Marcin Małyszczak, p. Sz. Wojciechowski, p. Roman Kinach, NEROPO.
Dziękuję serdecznie wszystkim strażakom za zaangażowanie, za mobilność i udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych.
Podziękowania za miniony rok i współpracę dla Burmistrza Rogoźna p. Romana Szuberskiego za finansowe utrzymanie gotowości bojowej jednostki, oraz dla Insp. Ochrony P. Pożarowej p. Sławomira Jamroza, pracowników Gminy Rogoźno, Radnych Rady Miejskiej Rogoźna, p. Sławomira Kołacza(Nadleśnictwo Durowo), KP PSP w Obornikach, KP PSP w Wągrowcu, Komisariatu Policji w Rogoźnie, Straży Miejskiej w Rogoźnie oraz WOPR Rogoźno, jednostkom OSP z terenu powiatu Obornickiego, rodzinom strażaków za wytrwałość oraz wszystkim wcześniej wymienionym w podsumowaniu.
Z Najlepszymi życzeniami na 2021 rok
Komendant